המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, מיועד לנשים וגברים כאחד

מספר האנשים אשר מרכיבים עדשות מגע עולה בכל שנה. זאת הינה הסיבה היחידה לעלייה בשכיחות זיהומי הקרנית.

כיום, ניתן לרכוש עדשות מגע בערוצים ישירים כגון אתרי אינטרנט ומדפים בבתי המרקחת. הוזלת מחירי עדשות המגע מבורכת אך לא כאשר היא באה על חשבון בדיקת התאמת עדשות לעיניים וקבלת הסבר והדרכה על שימוש נכון בעדשות המגע.

בשונה ממדינת ישראל, בארה"ב יש להציג מרשם תקף מאופטומטריסט או רופא עיניים לצורך רכישת עדשות מגע. מחקרים מראים כי רכישה ללא ליווי של בעל מקצוע מוסמך עלול להוביל לטיפול לקוי בעדשות המגע וזה לחשיפה לזיהומים ומחלות קרנית שונות.

קניית עדשות
עשה – קבע תור לאופטומטריסט או רופא עיניים להתאמת עדשות מגע.
אל תעשה – אין לרכוש עדשות מגע ממדפי רשתות הפארם או מהאינטרנט אם לא עברת בדיקת התאמה לוודא שנתוני העדשה מתאימים לעיניים.

עדשות מגע הינן תכשיר רפואי אשר מגיעות במגוון מידות, קימורים, קטרים וכו'. האופטומטריסט או רופא עיניים מתאים את העדשה בהתאם לנתוני הנבדק. עדשה הדוקה לדוגמה, עלולה להפחית את מעבר החמצן לקרנית לגרום להתפתחות כלי דם ולהפר את שקיפות הקרנית.

הרכבת עדשות
עשה – הקפד לרחוץ היטב את הידיים בסבון ולייבשן במגבת ללא סיבים לפני מגע בעיניים או בעדשות מגע, יש להרכיב עדשות מגע לפני האיפור ולהסירן לפני הסרת האיפור.
אל תעשה – אל תשמש ברוק על מנת להכניס את העדשות לעיניים.

 

"הקפד לרחוץ ידיים לפני הרכבת / הוצאת עדשות המגע"

ניקוי עדשות
עשה – השתמש רק בחומר ניקוי המיועד לעדשות המגע שרכשת.
מחקרים מראים כי תמיסת הניקוי היעילה ביותר הינה תמיסה המבוססת על מי חמצן. שיטות אלו ארוכות יותר אך יעילות בהריגת חיידקים.
אל תעשה – שימוש במי ברז כתחליף לתמיסה ניקוי או שימוש במחסנית אחסון העדשות יותר מ-3 חודשים. מחקרים מראים כי הצטברות החיידקים הגבוהה ביותר נמצאת במחסנית האחסון.

זמן שימוש בעדשות
עשה – השתמש בעדשות רק לפרק הזמן המוגדר בהוראות יצרן.
אל תעשה – אל תאריך את פרק זמן השימוש בעדשות מעבר לתוקפן.

הימנעו משינה עם עדשות מגע

תדירות השימוש בעדשות
עשה – השתמש בעדשות רק במהלך היום
אל תעשה – לא לישון עם עדשות המגע

הסרת עדשות לפני רחצה
עשה – יש להסיר עדשות מגע לפני רחצה; מקלחת, בריכה וים, גם אם מרכיבים משקפת.
אל תעשה – אל תתקלח או תשחה עם עדשות מגע בעיניים (גם אם אתם שוחים עם משקפת) מלבד כאשר מדובר בעדשות חד פעמיות, אותן יש להשליך ביציאה מן המים.

הפחתת משך הרכבת העדשות
עשה – יש להפחית את מספר שעות הרכבת עדשות.
אל תעשה – אל תרכיב עדשות מגע כל היום ללא הפסקה בכלל.

מעקב רפואי
עשה – במידה וישנה אדמומיות, גרד, שריטה, תחושת גוף זר, סנוורים, חוסר יכולת לפקוח מפתח עפעף (סימנים של זיהום בקרנית) – יש לגשת לאופטומטריסט או רופא עיניים. בנוסף יש להקפיד על ביקורות מסודרות אצל מטפל העיניים כדי לוודא שלא חל שינוי בעין הדורש שינוי בסוג העדשות, תדירות החלפת העדשות ואופן ניקיון העדשות.
אל תעשה – אין להתעלם מסימני זיהום הקרנית. זיהום בקרנית יכול להתפתח ולהחמיר ואף להגיע למצב של עיוורון. לפיכך אין לזלזל בחשיבות של ביקורות אצל האופטומטריסט או רופא עיניים .