"עין עצלה" (אמבליופיה) הוא כינוי למצב שבו בעין בריאה ותקינה חדות הראייה אינה מספקת. גם בעזרת משקפיים או עדשות מגע, חדות הראיה אינה עולה על 6/9. אם בזמן שאתה מרכיב משקפיים או עדשות אשר הותאמו לך כראוי, אינך מצליח לראות טוב יותר מ 6/9, יתכן שאתה סובל מעין עצלה.
עין עצלה בדרך-כלל מתפתחת מלידה עד גיל 7 שנים. זה הגורם המוביל לחדות ראיה ירודה בעין אחת בקרב ילדים, 2-3 מכל 100 ילדים סובלים מאמבליופיה. לעיתים רחוקות, עין עצלה משפיעה על שתי העיניים. אבחון וטיפול מוקדם יכול לסייע במניעת בעיות לטווח ארוך עם הראייה של הילד. ניתן לטפל בעין עצלה בדרך כלל עם משקפיים, עדשות מגע או רטייה (כיסוי העין החזקה). לעיתים נדרש ניתוח.

עין עצלה מתפתחת בילדות. במצב ראיה נורמלי, המוח מקבל תמונה משתי העיניים ומאחד אותם לתמונה אחת. באמבליופיה, אחת העיניים איננה ממוקדת היטב, ולכן המוח מקבל תמונה שונה בכל עין ואיננו יכול לאחד אותם כראוי לתמונה אחת חדה וברורה. במצב כזה, המוח בוחר להתעלם מהתמונה המתקבלת מהעין הלא ממוקדת, והאזור במוח, האחראי על עיבוד התמונה מאותה העין לא מתפתח כראוי, ועם הזמן העין הופכת לעין עצלה בעלת חדות ואיכות ראיה ירודה.

סיבות מרכזיות להיווצרות עין עצלה:

  • אי שיוויון בתשבורת – נקרא גם אניזומטרופיה (Anisometropia). זהו מצב שבו שתי העיניים בעלות "מספר" שונה. כך, עין ימין בעלת מספר מסוים ועין שמאל בעלת מספר אחר. למשל, מספר של 1.00+ לעומת 4.00+ בעין השנייה. כאשר התשבורת אינה שווה בשתי העיניים, נוצרת עין עצלה.
  • פזילה – כאשר העיניים לא ישרות ולא מתמקדות יחד על האובייקט, ועין אחת סוטה לכיוון כלשהו. הפזילה יכולה להיות כלפי פנים, חוץ, למעלה או למטה. במצב זה, המוח "מכבה" את הקליטה מהעין הפוזלת כדי להימנע מראייה כפולה. בעקבות כך, הראייה בעין זו פוחתת ונוצרת אמבליופיה.

 

טיפול

  • חשוב להתחיל טיפול בעין עצלה בהקדם האפשרי, עוד בגיל הילדות, כאשר העין והמח עדיין מתפתחים ונבנים. ישנן עדויות לכך שהתוצאות הטובות ביותר לטיפול בעין עצלה מתרחשות כאשר הטיפול מתחיל לפני גיל 7. דרכי הטיפול תלויים בגורם של העין העצלה ועד כמה המצב משפיע על הראייה של הילד.
  • משקפיים או עדשות מגע יכולים לפתור בעיות כגון רוחק ראיה, קוצר ראיה או אסטיגמציה שתוצאתה עין עצלה במקרים מסוימים.
  • רטייה על העין החזקה כדי לגרות את העין החלשה לעבוד חזק יותר. בדרך כלל מרכיבים רטייה 2-6 שעות ביום, ורק על פי הנחיית הרופא\אופטומטריסט המטפל.
  • עדשה מיוחדת במשקפיים – מסנן Bangerter : פילטר מיוחד ששמים במשקפיים על העין החזקה בלבד כדי לגרות את העין החלשה לעבוד חזק יותר.
  • טיפות העיניים: פעמיים בשבוע, לאחר הוראת רופא בלבד, שמים תרופה הנקראת אטרופין (Isopto Atropine) בעין החזקה כדי לטשטש אותה. דומה לטיפול של הרטייה ופילטר.
  • ניתוח: אם יש פזילה הרופא יכול להמליץ על תיקון כירורגי של שרירי העין.
    עבור רוב הילדים עם עין עצלה, טיפול נכון משפר את הראייה תוך מספר שבועות עד מספר חודשים. זמן הטיפול יכול להימשך כמה חודשים ועד שנתיים. חשוב להיות במעקב לעין העצלה כדי לבדוק שחדות הראייה בעין החלשה לא תתדרדר.